TRI BODY Z BRATISLAVY BOLI STRAŠNE ĎALEKO I VEĽMI BLÍZKO

Taká vleklá maródka nás dlhé roky nepostihla a vlečie sa to s nami od prvého kola. Po ňom nám dlhodobejšie vypadol zo zostavy jeden z nosných pilierov našej obrany Dominik Vrábeľ pre zranenie a chrípkový vírus krúži vo vnútri tímu až doteraz. V týždni opäť veľa hráčov netrénovalo a dlho nebolo isté, či na zápas v Bratislave proti posledným „snajperom“ dokážeme poskladať aspoň tri kompletné formácie. Hoci by sme veľmi potrebovali jeden vydarený jednoznačný trojbodový zápas, bolo nám jasné, že za týchto okolností tomu tak asi nebude ani tentokrát. To sa aj do bodky potvrdilo. Formácie sme nakoniec poskladali, ale zápas to bol naozaj infarktový, aj na florbalové pomery vysoko nadpriemerne. Samozrejme, nie až tak svojou kvalitou, ako priebehom.

SNIPERS BRATISAVA – 1.FBC TRENČÍN 12:11 (7:2,0:2,4:7-0:0,1:0) po sam. nájazdoch
5.kolo, 5.10.2024, Športová hala SHZ, 70 divákov

Rozhodovali: P.Bulko - Mésaroš, vylúčení 2:3 (Masár, J.Ondrášik, Duran), presilovky 2:1, oslabenia 0:0, pomer striel 44:43
Priebeh: 2. Sleziak (Duran) – 1:1, 20. Bulejčík (N.Ondrášik) – 7:2 (P), 30. Peško (A.Rendl) – 7:3, 33. Masár – 7:4, 45. Hatala (N.Ondrášik) – 9:5, 49. Bulejčík (Hatala) – 9:6, 52. A.Rendl (Masár) – 10:7, 52. Bulejčík (Hatala) – 10:8, 54. Masár (Bulejčík) – 10:9, 56. M.Kyselica (N.Ondrášik) – 10:10, 57. Bulejčík (Hatala) – 10:11

Zostava: Ďurmek (10. - 65. Nováky) – M.Kyselica 1+0, N.Ondrášik 0+3, Robota, Košinár, J.Ondrášik, Dohál, Večeřa – Habánek, Hatala 1+3, Bulejčík 4+1, Peško 1+0, Masár 2+1, A.Rendl 1+1, Sleziak 1+0, Babík, Duran 0+1, G.Královič. Tréneri: Jouni Olavi Juurela, Juraj Lamačka

Prvé tri minúty sa takmer nič nedialo, no potom sme opäť raz inkasovali hneď z prvej strely. Sleziak síce rýchlo vyrovnal, ale potom to prišlo: dve naše vylúčenia tesne za sebou, obe potrestané a gólová sprcha pokračovala aj ďalej. Za necelé dve a pol minúty sme inkasovali neuveriteľných päť gólov! Nepomohol ani vyžiadaný time out, ani striedanie brankárov. Zrazu bolo takmer nehrateľných 6:1, hra sa síce vyrovnala, vypracovali sme si aj šance, ale v zakončení sme boli bezzubí. Naopak, Snipers v poslednej minúte svoj náskok ešte prikrášlili. Sedem sekúnd pred koncom tretiny bol vylúčený domáci Jáger a po rozohrávke Nora Ondrášika Bulejčík už o sekundu aspoň znížil na 2:7.

Od začiatku prostrednej časti sme domácich dostali pod tlak, útočili sme však „do plných“, pretože „snajpri“ nemali najmenší dôvod za mimoriadne priaznivého stavu svoje útočné aktivity preháňať. Hoci bol náš tlak v týchto chvíľach permanentný, strelecky sme sa presadzovali len veľmi ťažko a tak až v polovici zápasu znížil Peško. Vzápätí zachránila Novákyho v našej bránke horná žŕdka, no naša aktivita bola o tri minúty korunovaná gólom Masára. Pri Duranovom vylúčení sme sa potom ubránili, no ďalší gól sme už do druhej sirény nepridali, hoci Masár mal k tomu päť sekúnd pred jej zaznením veľmi blízko.

V tretej tretine sa strhla až nevídaná gólová prestrelka. Už po tridsiatich sekundách sa vyznamenal domáci brankár Martanovič po ťažkej strele Bulejčíka, no v prvej päťminútovke sa dvakrát znovu presadili domáci a zdalo sa, že je „vymaľované“. Ale zďaleka nebolo. Hatala a Bulejčík ešte v prvej desaťminútovke tejto časti hry znížili, no veľmi rýchlo sme inkasovali desiaty gól. No potom to prišlo: strelecky sme doslova vstali z popola, strelili päť gólov v priebehu piatich minút a tri minúty pred koncom sme šli do vedenia a zrazu siahali na tri body. Za tohto stavu mal ešte výbornú príležitosť Masár, nepodarilo sa mu ju však premeniť a už o minútu sme po hlúpej štandardke o najtesnejší náskok prišli. Zápletka tak pokračovala predĺžením. V ňom mali šancu rozhodnúť oba tímy, ale skóre sa nezmenilo. Na samostatné nájazdy sa do našej bránky vrátil skúsenejší Ďurmek, ale ani to nepomohlo. Z našich strelcov sa proti Martanovičovi totiž nepresadil ani jediný a hoci Ďurmek prvé dva nájazdy zlikvidoval, v tom treťom ho šikovne prekonal Ponomarenko.

Po podobnom priebehu zápasu je ťažké jednoznačne rozhodnúť, či sa po zbabraných 148 sekundách prvej tretiny máme tešiť aspoň z bodu, alebo kliať nad tým, že sme dokonale otočený zápas nedokázali dotiahnuť do víťazného trojbodového konca. Ale ligovej tabuľke je to jedno: pripísali sme si do nej opäť iba jediný bod. Svoj extraligový debut zažil v v tomto bláznivom zápase mladý brankár Nováky a chýbal len kúsok k tomu, aby bol víťazný. Aj keď jeho výkon nebol bez chýb, v zložitej situácii nesklamal, o čom svedčí aj úspešnosť jeho zásahov 78,79%. Na prvú skúsenosť s mužským extraligovým florbalom si určite nepočínal zle.

Jouni Olavi Juurela, tréner: „Dnešný zápas bol ako jazda na húsenkovej dráhe, ktorú nikto z nás neočakával. Prvá tretina bola absolútne otrasná a v tretej sme boli oveľa lepší než súper. Skóre 2:7 po prvej tretine je neodpustiteľné. To sa vo florbalovom zápase nikdy nesmie stávať. Súper bol prekvapivo dobrý v jednej konkrétnej časti hry, s čím som na základe videí z minulej sezóny nepočítal. Toto je moja chyba. No taktiež každý jeden hráč sa musí lepšie individuálne pripraviť na začiatky zápasov. Veľmi pozitívnou vecou na tomto zápase bolo, že náš tím neprestal hrať a vrátil sa do zápasu aj napriek tomu, že súper viedol o veľa gólov. Prehrávať takým rozdielom na začiatku zápasu je vzácnosťou, no vrátiť sa do zápasu pri takom deficite je ešte vzácnejšie. Náš mladý tím ukázal v tomto ohľade obrovskú odolnosť a vyspelosť. Otrasný začiatok a výborný comeback nám tentokrát stačil iba na jeden bod. Našťastie sa nám končil dlhá šnúra vonkajších zápasov.“