RÁZNE TROJBODOVÉ VYKROČENIE DO MAJSTROVSKEJ SEZÓNY !

Po veľmi dlhej súťažnej pauze, vo veľmi omladenej zostave a po prvý raz pod vedením fínskeho trénera Jouniho Olavi Juurelu sme vstúpili do jubilejnej 20. extraligovej sezóny na pôde jedného z jej stabilných a špičkových tímov, košického Florka. V našej zostave navyše chýbal Šimon Masár, ktorého do Košíc nepustili pracovné povinnosti. Na východ necestovali chorí Mikolka a Košinár, zranený Duran a Krajčovič pre školské povinnosti. Boli sme preto oprávnene zvedaví, ako tím s piatimi súčasnými a štyrmi vlaňajšími juniormi v základnej zostave zvládne na horúcej košickej pôde dôležitý vstup do sezóny. Favoritmi sme v tomto prípade rozhodne neboli.

FK FLORKO KOŠICE – 1.FBC TRENČÍN 5:8 (0:4,1:2,4:2)
1.kolo, 14.9.2024, Multihala Košice, 200 divákov
Rozhodovali: Kulich – P.Masár, vylúčení 4:6 (A.Rendl 2x, J.Ondrášik, Bulejčík, K.Kováčik, M.Kyselica), presilovky 1:2, oslabenia 0:0, pomer striel 29:28
Priebeh: 6. M.Kyselica (N.Ondrášik) – 0:1, 7. Sleziak – 0:2, 7. J.Ondrášik (G.Královič) – 0:3, 19. A.Rendl – 0:4 (P), 32. N.Ondrášik (Peško) – 0:5 (P), 32. R.Sága (N.Ondrášik) – 0:6, 42. Hatala – 2:7 (T), 48. N.Ondrášik (J.Ondrášik) – 3:8

Zostava: Ďurmek - Vrábeľ, Robota, Dohál, Bulejčík, N.Ondrášik 2+2, J.Ondrášik 1+1, Večeřa – Habánek, Hatala 1+0, A.Rendl 1+0, Babík, Peško 0+1, Sleziak 1+0, G.Královič 0+1, M.Kyselica 1+0, R.Sága 1+0, K.Kováčik. Tréneri: Jouni Olavi Juurela, Juraj Lamačka

Do zápasu sme vstúpili skvele, odvážne a darilo sa nám aj strelecky. Už v 7. minúte sme si vypracovali trojgólový náskok, z Ďurmeka v bránke sálala istota, zodpovedne sme bránili, a keď v 19. minúte zvýšil tesne pred skončením našej presilovej hry Andrej Rendl už na 0:4, s domácimi to vyzeralo zle-nedobre. Dá sa povedať, že naša výborná úvodná tretina domácich zaskočila a v konečnom meradle asi aj rozhodla o osude zápasu.

Po prestávke sa domáci tlačili do útoku, snažili sa vykresať iskierku nádeje, strelecky sa však presadiť dlho nevedeli. Nevyužili ani presilovku pri vylúčení Bulejčíka, naopak, my už druhú našu po vylúčení Jakuba Blaška v polovici zápasu áno a keď o pol minútky okorenil svoj extraligový debut prvým „veľkým“ gólom Richard Sága, viedli sme až o neuveriteľných šesť gólov. Škoda preto do šatne inkasovaného gólu, ktorý mohol skúsenejším Košičanom predsa len pomôcť „vstať z mŕtvych“.

A dá sa povedať, že sa im to aj podarilo. Už v 22.minúte znížil Čekan a preto bolo dôležité, že už o 23 sekúnd sme dokázali odpovedať premeneným trestným strieľaním Šimona Hatalu. Domáci však vytrvalo šliapali na plyn, využili svoju presilovku pri vylúčení Andreja Rendla a držali sa zubami-nechtami v zápase. Vrece s gólmi sa v záverečnej časti roztrhlo. My sme v 48. minúte ešte kontrovali gólom Nora Ondrášika na 3:8, no domáci boli rozbehnutí, rýchlo skórovali Kátlovským. Keď sedem minút pred koncom Florko znížilo na rozdiel troch gólov, zápas sa zrazu dosť zdramatizoval. Po piatom góle domácich si tréner Juurela vybral oddychový čas. Nasledovala séria vylúčení a bolo cítiť nervozitu na oboch stranách. Domáci dve minúty pred koncom siahli pri hre štyroch proti trom k odvolaniu brankára Komoru, ale ani pri prevahe o dvoch hráčov v poli našu obranu už neprekonali. Víťazstvo na pôde Florka je vždy cenné a to sobotňajšie bolo veľmi príjemným prekvapením. Oceniť treba výkon brankára Ďurmeka, ktorý bol vyhlásený najlepším hráčom 1. FBC, a po veľkú časť zápasu aj kvalitnú defenzívu, škoda len niekoľkých zbytočných faulov.

Do súťaže sme teda vykročili správnou nohou, čo nám môže pred dlhou zápasovou sériou na ihriskách súperov vliať do žíl zdravé sebavedomie. Na druhej strane však musíme ostať nohami pevne na zemi a naďalej tvrdo pracovať, pretože prvé víťazstvo je síce vždy príjemné, ale v konečnom hodnotení veľa neznamená. Aby sa v našom prípade rozhodne nenaplnilo to české „první vyhrání z kapsy vyhání“. Ďakujeme chlapci za odvedený výkon a tešíme sa na ďalšie zápasy.

Jouni Olavi Juurela, tréner: „Naša hra bola zo začiatku veľmi dobrá. Zhruba do polovice zápasu sme kontrolovali väčšinu herných činností. Dušanov výkon v bránke bol excelentný, držal nás vo vedení a takmer dve tretiny mal aj čisté konto. Tento zápas môže byť pre náš mladý tím aj veľmi dôležitou lekciou, aké je potrebné udržať si koncentráciu aj pri vysokom vedení. Nie je jednoduché zvládnuť situáciu, keď vediete o viacero gólov a súper sa dotiahne na hrateľný gólový rozdiel. Citeľne to nami zatriaslo. Ale musím dať dnes pred celým tímom klobúk dolu, že sme boli schopní udržať si chladné hlavy v posledných minútach zápasu. V priebehu posledných striedaní sme boli schopní kontrolovať hru, to bolo v závere kľúčovým faktorom. Celkove hodnotím náš výkon ako veľmi dobrý. Najmä prvých tridsať minút sme hrali veľmi kvalitný florbal. Je dobré, že sme sezónu začali víťazstvom.“