.
"
V poslednom období vychádza v slovenskom florbale na svetlo sveta mnoho zaujímavých káuz, prípadov a ťažkostí, ktoré nášmu športu určite nerobia dobré meno. Zjavné ignorovanie reprezentačných úspechov, zlé financovanie florbalu, pasivita vedenia Slovenského zväzu florbalu, neprofesionálne rozhodnutia zväzových funkcionárov, ale taktiež veľký problém s podmienkami pri konaní florbalových stretnutí. My sa teraz pozrieme na dlhotrvajúce problémy klubov so športovými halami, telocvičňami základných a stredných škôl a s tým súvisiaca bezpečnosť hráčov a hráčiek pri všetkých florbalových zápasoch. Práve tento problém sa ukázal ako jeden z najväčších, keďže kvôli hale, ktorá negarantovala bezpečnosť hráčov došlo k veľmi nepríjemnému úrazu jednej z najproduktívnejšej hráčiek slovenskej extraligy žien – Skarlet Korcovej.
O tomto zákroku sa už na mnohých florbalových, ale aj neflorbalových portáloch popísalo mnoho. My sa však chceme venovať meritu veci. Zákroku, bezpečnosti hráčov a problémom klubov s halami a telocvičňami na Slovensku.
Prebieha druhá tretina veľmi očakávaného zápasu medzi Nemšovou a Nitrou, ktorý mal napovedať viac o poradí pred koncom základnej časti ženskej extraligy. Ten sa však nedohral. Súboj v rohu, po ktorom nitrianska hráčka zostala ležať na zemi tento zápas ukončil. Išlo o faul, kde si domáca hráčka Terézia Zajacová plne uvedomovala svoj čin. Hokejový krošček, do florbalu určite nepatrí. Avšak pri podrobnejšom prezretí videa môžeme sledovať zdvihnutú pravú ruku hráčky a nasledovné pritlačenie alebo úder do krku Skarlet Korcovej. Nasledoval nepochopiteľné správanie či hráčiek Nemšovej, ktoré si po tomto zákroku ešte tľapli a smiali sa alebo rozhodcov, ktorí sa o zranenú vôbec nezaujímali. Ešteže sa v hľadisku našli ľudia, ktorí sa ihneď snažili hráčke pomôcť. Dôsledky sú viac ako odstrašujúce. Silný otras mozgu, úraz miechy a nehybnosť ľavej ruky.
K tomuto zákroku sa nám vyjadril aj skúsený český rozhodca Lukáš Minarčík, ktorý ma dlhodobé skúsenosti s rozhodovaním ťažkých českých, ale taktiež medzinárodných zápasov. „Po shlédnutí inkriminovaného videa ze zápasu Nemšová - Nitra jsem zděšený. Je pravdou, že se tyhle zákroky mohou stát, stává se to i u nás to nebudu popírat, ale je otázkou zda se chceme vydat tímhle směrem florbalu ? Je až z hrůzou vidět jak jde hráčka do souboje ač ví, že je před ní zeď a stejně hráčku srazí. V tomhle ohledu jsou staré haly nešťastné, mantinel a zeď bývá docela blízko. Ale to není neřešitelné. Určite není normálni, aby ji ješte spoluhráčka poplácala po zádech“ a aký je celkový pohľad pána Minarčíka na túto situáciu „hala nešťastná, zákrok vědomý, brutální, kolegy hodnotit nebudu, nepřisluší mi to, ale být v jejich kúži zamyslel bych se. Reakce hráček zcela nepochopitelné“.
Dominika Sádecká, spoluhráčka Terézie Zajacovej, ktorá bola faulujúcou hráčkou a teda priamou aktérkou súboja vidí celý zákrok svojej kolegyne z tímu takto „Zákrok považujem za faul. Nemyslím si, že bol likvidačný. Určite viem, že Terka tam nešla s úmyslom jej ublížiť. Mrzí ma ako to nakoniec celé dopadlo, ale myslím si, že problém je viac v stene ako v zákroku“.
Keď odhliadneme problém s faulom môžeme sa zamerať na problém s nedostatkom kvalitných hál a telocviční na Slovensku, ktoré neposkytujú športovcom bezpečnosť pri zápasoch. Síce je v Nemšovej kvalitný povrch, ale veľkosť ihriska nie je podľa pravidiel. Tu sa musíme pristaviť pri výbehových zónach za mantinelmi. V Nemšovej ich jednoducho nenájdeme. A z toho pramenili aj hrozné dôsledky tohto súboja. Stena je za florbalovým mantinelom asi 15 až 20 centimetrov, čo je viac ako nebezpečné a každý stret pri mantineli môže viesť k zraneniu. „V Nemšovej pískam veľmi rád. Búrlivá atmosféra v plnej hale, pekné zápasy avšak vždy mám rešpekt pred veľkosťou ihriska a taktiež štýlom hry. Viackrát sa mi stalo, že hráčky sa pri stene tvrdo zrazili, ale bez zranenia. Myslím si, že tvrdosť hry určuje kvalita rozhodcov a tá je na Slovensku mizivá. Chýba vzájomná tolerancia a úcta medzi športovcami“ hovorí slovenský extraligový rozhodca a hráč Marek Bulko.
Teraz nám neostáva nič iné ako čakať s čím prídu osoby k tomu poverené, čiže vedúci pracovníci SZFB. Odsúhlasiť halu ako je hala v Nemšovej, taktiež v Žiline na Rosinskej ceste alebo v Tvrdošíne je veľký risk a nezhoduje sa to s pravidlami, ktoré by mal zväz prioritne dodržiavať. Prečo florbalový klub NTS Nemšová hráva zápasy v hale, ktorá nespĺňa extraligové parametre? Kto a prečo udelil tomuto klubu výnimku na halu? Kto bude niesť za tento stav zodpovednosť? Zväz, ligová komisia SZFB a jej členovia (Jaroš, Hrnčiar, Bednár) alebo sa za týmto momentom opäť spraví iba ďalšia hrubá čiara a všetko sa zametie pod koberec?
Podľa našich informácii sa viaceré kluby už dlhodobo sťažujú na podmienky v hale v Nemšovej a nielen tam. Každý rok však Nemšová dostala so súhlasom prezidenta SZFB Daniela Graneca výnimku. Vyhovárať sa na to, že nemáme kde hrať je veľmi zlé a neprofesionálne. Čo je dôležitejšie, zdravie športovcov alebo kupovanie si klubov udeľovaním výnimiek? Prečo prezident zväzu podporuje kvantitu pred kvalitou? Môžeme hovoriť aj o jednej zaujímavej situácii a to „niečo za niečo“. To znamená, vy nám potvrdíte halu a my Vám dáme hlas. Takto sa to bohužiaľ v slovenskom florbale praktizuje. Každý sa však bojí vyjsť s pravdou na povrch. Nespokojnosť klubov narastá. Jasné je len to, že zväz sa vôbec nezaujíma o kvalitu športovísk, v ktorých sa konajú zápasy a to brzdí rozvoj či už našej ligy, ale taktiež medzinárodného a verejného pohľadu na náš šport. Pobúrenie a kritika prichádza z mnohých českých florbalových portálov, ale taktiež z nášho najčítanejšieho webové denníka čas.sk.
Najhoršie je to, že sa celá táto situácia rieši až potom ako jedna z hráčiek utrpela ťažké zranenie, ktorému samotný zväz určite mohol profesionálnejším prístupom predísť. Verme v to, že zväz a jeho vedenie túto situáciu vyriešia a vyvodia závery k zastaveniu udeľovania výnimiek pre haly a telocvične, ktoré nespĺňajú normy podľa pravidiel SZFB. Za tieto prešľapy a neprofesionálne rozhodnutia by mali už konečne niesť zodpovednosť aj prezident SZFB Daniel Granec a všetci členovia Ligovej komisie (Jaroš, Hrnčiar, Bednár). Nešťastné zranenie, ktoré sa stalo a bolo otázkou času by malo konečne otvoriť funkcionárom florbalu oči a ukázať im, že takto sa pracovať nemá! Dôležitejšie však je, aby sa Skarlet úplne vyliečila a mohla pomôcť či už Nitre alebo slovenskej reprezentácii pri ďalších zápasoch.
Preto jej držíme palce a prajeme rýchle a úplne uzdravenie zo zranení. Necháme čitateľov, aby si urobili k vzniknutej situácii svoj vlastný názor. Klub ŠK 1. FBC Trenčín upredňostňuje bezpečnosť hráčov pred ostatnými záujmami. Opäť zlyhali funkcionári zväzu. Ligová komisia SZFB udelením výnimky na nemšovskú halu znova potvrdila svoju nekompetentnosť a neprofesionalitu.